Odpovídá MUDr. Leoš Rejmont

Ukončil vysokoškolské studium všeobecného lékařství na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy a Vojenské lékařské akademii v Hradci Králové v roce 1991. Od roku 1996 Pracoval na Očním oddělení, nyní Oční klinice 1. Lékařské fakulty UK a Ústřední vojenské nemocnice v Praze. V roce 1995 složil atestaci ze všeobecného lékařství, v letech 1998 a 2003 potom atestaci I. a II. stupně z očního lékařství. Od roku 2004 zastává funkci zástupce přednosty kliniky.

Ve své práci se specializuje na onemocnění sítnice, řešení úrazů oka a rekonstrukci poúrazových stavů. Tuto problematiku vyučuje v pregraduálním studiu na 1. LF UK. V roce 2002 se účastnil mise AČR v Afghánistánu. Je členem řady tuzemských i zahraničních profesních organizací (ČLK, ČOS, ČVRS, EVRS, EURETINA, AAO)Již zodpovězené (veřejné) dotazy (pokládání dalších dotazů již není možné):

Makulární degenerace

Dobrý den,
byla mi diagnostikována makulární degenerace, doporučení paní doktorky je brát 1x denně ráno na lačno Avilut Plus a při zhoršení okamžitě přijít, jinak za cca 1/4 roku. Měla bych na Vás prosím několik dotazů:
- nenavštěvuji tedy žádnou poradnu, jak jsem se o nich na internetu dočetla, jsem z jižních Čech, kam by bylo možné docházet?
- je vedle Avilut Plus vhodné brát ještě SELZINK?
- chodím na cvičení joga v denní životě, jsou zde některé pozice ve stoji na hlavě, může to nemoc zhoršit?
- je něco, čeho se vyvarovat? mám brýle na čtení, nekouřím, vážím 63 kg na 168 cm, beru detralex na žíly (trombosa v těhotenství), v mládí jsem prodělala žloutenku a mononukleozu -nedržím dietu, ale snažila jsem se vždy játra šetřit (vhodné jídlo, nižší fyzická námaha), je mi 50 let
Předem děkuji za čas, který mému dotazu věnujete
Přeji hezký den
04.02.2011 23:39 | Sára
Dobrý den,
mnohé informace naleznete na našich stránkách. Neznám Váš klinický nález, ale dle doporučené léčby, předpokládám, že se jedná o tzv. suchou formu VPMD.
Bližší informace Vám opravdu musí podat Váš oční lékař. Nejbližší centrum pro léčbu VPMD i pomocí antiVEGF preparátů bylo zřízeno nedávno na Očním odd. nemocnice v Českých Budějovicích.
Hezký den
10.04.2011 21:50 | LR

Makulární degenerace

Dobrý den, chtěl bych vědět, zda operace díry v sítnici může kvalitu vidění zlepšit, nebo jen zakonzervovat stávající stav. V současné době na oko vídím, ale svislé linie jsou deformované a ve středu sledované Amslerovy mřížky je šedá skvrna. Problém je zatím na jednom oku, je předpoklad, že bude poškozeno i oko druhé ? Děkuji za odpověď.
St. Straňák
16.04.2010 11:32 | Stanislav Straňák
Podle popisovaných potíží se pravděpodobně jedná o makulární díru, tedy onemocnění místa nejostřejšího vidění, kdy dochází k vytvoření drobné díry v sítnici obvykle 0,3 - 0,5mm, provázené navíc pokřivením obrazu . Operační řešení má za cíl, díru uzavřít, napřímit pokřivené linie, čímž dochází ke zmírnění potíží i zlepšení zrakové ostrosti. Návrat k normálnímu vidění bývá výjimečný.
Jedná se o degenerativní onemocnění, nelze vyloučit postižení druhého oka, ketré je třeba sledovat cca 2x ročně.
21.04.2010 10:15 | LR
© 2008 info@vpmd.cz | Odborný garant webu: MUDr. Leoš Rejmont | sitemap.xml